Davutoğlu: ‘İlk ziyaretim oraya olacak’

Posted by

AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun genel başkan seçilmesinin hemen peşinden Konya’da AK Parti İl Örgütü tarafından kutlama programı düzenlendi.

Kültür Park Amfi Tiyatrosu’ndaki kutlamalara AK Parti Konya Milletvekili İlhan Yerlikaya, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, ilçe belediye başkanları, partililer ve binlerce yurttaş katıldı. Kutlamalar Konya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın ve “Kaşıks” grubunun gösterisiyle başladı. Gösterilerin hemen peşinden AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, genel başkan seçilmesinin hemen peşinden gerçekleştirilen canlı yayınla AK Parti Genel Merkezi’nden Kültür Park’taki partililere ve Konyalılara seslendi.

“AK PARTİ HAREKETİ AÇISINDAN TARİHİ BİR GÜN”

AK Parti hareketi açısından tarihi bir gün olduğunu ifade eden Davutoğlu, “Tabi Konya’mız için özel ehemmiyeti var lakin bütün ülkemiz açısından tarihi bir gün. Bugün yapılan AK Parti kongresiyle siyasi ahlak ve erdemin güzel bir örneği sunuldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın istişare sürecinde özellikle Merkez Karar Yönetim Kurulu, Merkez Yürütme Kurulu, milletvekillerimiz, şehir başkanlarımız ve belediye başkanlarımızın gösterdiği teveccüh dolayısıyla bir sefer daha teşekkür ediyorum” dedi.

Davutoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:
“İlk sefer iktidardaki bir partide genel başkanlık değişimi; suhuletle, saygıyla, heyecanla ve istişare ile gerçekleşti. Bu, son 1,5 senedir Türkiye de kaos ortamı oluşturmak isteyenlere partimizin verdiği çok ciddi bir derstir. Konya’mız açısından, tabii bütün hemşehrilerimizi içtenlikle kucaklıyorum. Bu onların da başarısıdır. Zira girdiğimiz her seçimde Konya, çok kuvvetli bir destekle arkamızda durdu. Son girdiğimiz Cumhurbaşkanlığı seçiminde Büyükşehirler arasında birinci oldu. Bu açıdan Konya’mızın verdiği bu destek, Ankara’da bize büyük güç kattı. Ben bütün hemşehrilerimizi gönülden kucaklıyorum. Bu kongre esnasında bize destek veren bütün delegelerimizi kucaklıyorum.”

“TÜRKİYE’NİN KAYBEDECEK VAKTİ, TAHAMMÜLÜ YOK”

Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın Abdullah Gül’den Cumhurbaşkanlığı görevini devralacağını anımsadan Davutoğlu, “Hemen arkasından allahın izniyle kabine kuruluş süreci de Cuma günü öğlene kadar tamamlanmış olacak. Bu sürecin bu kadar dakik, dikkatli ve seri işlemesinin sebebi; Türkiye’nin kaybedecek vakti, tahammülü yok. Biz AK Parti olarak son 12 sene içerisinde nasıl ülkemizi gece gündüz çalışarak bir hasta adam konumundan yükselen bir güç haline getirmişsek, allahın izniyle 2023’e kadar bu hızla, bu azimle bu yükselen gücü beynelmilel alanda en etkin role sahip, öncü bir ülke haline dönüştüreceğiz. Bu İslam dünyasında da yakından takip ediliyordu bu değişim. Bir hayli ülkeden tebrik mesajları geldi. Dünyada da geniş aksiseda uyandıran bir durumdu. Zira etrafımızdaki çok kritik, kriz kuşağında bir hayli ülke kendi iç siyasi buhranıyla uğraşırken biz mahalli seçimleri gayet suhuletle ve başarıyla yaptık. Cumhurbaşkanlığı seçimlerini başarıyla gerçekleştirdik” diye konuştu.

BAŞBAKAN OLARAK İLK ZİYARET KONYA’YA

AK Parti içindeki değişimi, “Süreklilik içinde doku yenilenmesi” olarak tanımlayan Davutoğlu, “İnşallah 2015 seçimlerinde Türkiye’deki istikrarı daha da tahkim edecek, Türkiye’nin ekonomisine, siyasetine yeni bir soluk olacak ehemmiyetli bir netice, daha büyük bir muvaffakiyet ele geçirebilmek için bütün AK Parti kadrolarıyla gece gündüz çalışacağız” şeklinde konuştu.

Konya’nın desteğini arkasında hissetmek istediğini de ifade eden Davutoğlu, AK Parti Konya teşkilatının geçmişten daha fazla çalışması gerektiğini vurguladı.

Konyalıları da dev ekrandan selamlayan Davutoğlu, “Her şeyden önce sizler yerine Sayın Cumhurbaşkanımızın Konya’mıza göstermiş olduğu ve Konya’mız ile birlikte bendenize de göstermiş olduğu teveccüh dolayısıyla teşekkürlerimi bir sefer daha dile getirmek istiyorum. Ayrı olarak Türkiye’mizin her yanından gelen AK Parti delegeleri tam bir mutabakat halinde sizin hemşehriniz olan ve Türkiye’nin bu manada her zaman hizmetkarı olmaktan gurur duyan bendenize bu görevi tevdi etti. Şimdi yeni bir ufuk var önümüzde. Bu yeni ufuk Hz. Mevlana’nın muhabbetini, aşkını ülkemizin her yanına onun da ötesine etraf ve komşu ülkelere ve bütün insanlığa sunabilmektir. Yalnızca dış politika olarak değil, ülke politikası olarak, politika anlayışımız olarak, Hz. Mevlana’dan esinlenen bu yeni Türkiye vurgusu allahın izniyle yankılanarak bütün dünyada karşılığını bulacaktır” dedi.

KONYA’YA TEŞEKKÜR

Davutoğlu, “Konya’mızın her bir köşesine teşekkür ediyorum. Her ilçesine, her beldesine, semtine ve her köyüne bir sefer daha teşekkür ediyorum. Konya’da son seçimlerde aldığımız büyük başarı, hem mahalli hem de cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bizi daha da kuvvetli kıldı. Gururla Konya’mızı her yerde andık. Tekrar bütün Konyalı hemşehrilerime teşekkür ediyorum. Dualarınızı eksin etmeyin. Allahın izniyle en kısa vakitte hükümetimiz güven reyi almasına müteakip Konya’ya gelip, her bir hemşehrimizle tek tek kucaklaşacağım” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Davutoğlu’nun konuşmalarının hemen peşinden Kültür Park’ta havai fişek gösterileri düzenlendi. Dakikalarca süren havai fişek gösterilerinin hemen peşinden AK Parti Konya Milletvekili İlhan Yerlikaya ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, birer konuşma yaparak AK Parti Genel Başkanlığı’na seçilen Ahmet Davutoğlu’nu tebrik etti.

Yapılan konuşmaların hemen peşinden kutlamalar sona erdi. 

AHMET ATAŞ-MEHMET TUGAY ALDEMİR-HASAN CAN ÇAPRAZ

Bir önceki yazımız olan İnce: 'Kılıçdaroğlu Türkiye'nin umudu değil' başlıklı makalemizde birinci olma, çatı adayı ve eleştiri hakkında bilgiler verilmektedir.