Bahçeli’den Erdoğan’a yanıt geldi

Posted by

MHP Genel Başkanı Bahçeli, 12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti’nin 1. Olağandışı Kongresi’nde MHP ile alakalı sözlerine karşı yapmış yaptığı yazılı açıklamada, “Bugün; demokrasimize şerh düşülmüş, özgür seçime ket vurulmuş, siyasetimize kaldıramayacağı yük bindirilmiştir. Bugün; hukukun ilke ve esasları çiğnenmiş, demokratik teamül ve kazanımlar ağır bir yara almıştır. AK Parti’nin 1.Olağanüstü Kongresi dayatmayı, baskıyı, şantajı, dağınıklığı, ilkesizliği ve hedefsizliği billurlaştırmış, belirginleştirmiştir. Recep Tayyip Erdoğan resmen Cumhurbaşkanı olmasına rağmen, AK Parti’nin Olağandışı Kongresi’ne hem katılıp hem de konuşma yaparak Anayasa’nın ruhuna ve temel kaidelerine daha şiddetli bir savaş açmıştır. Erdoğan, artık rutine bağlanmış Anayasa suçunu bir sefer daha işlemiştir. Dahası Cumhurbaşkanı makamının tarafsızlığını darbelemiş, TBMM’de yarın yapacağı yemini peşinen bozmuş ve anlamsızlaştırmıştır” ifadelerini kullandı.

“Recep Tayyip Erdoğan’ın Anayasa’nın 103. Maddesi’ne göre namus ve haysiyet üzerine edeceği tarihi yeminin inandırıcılığı ve bağlayıcılığı erkenden buharlaşmış ve budanmıştır” diyen Bahçeli, şunları kaydetti:
“Erdoğan yanlıştadır, gaflettedir, hata üstüne hata yapmakta, çürük tahta üzerinde hamaset nutku atmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin derin ve zengin devlet birikimine, yerleşmiş geleneklerine, oturmuş kurallarına, dünden kalıt alınan tarihi ve kültürel değerlerine vefasızlık ve kayıtsızlık içindedir. Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olmakla yetinmemiş, AK Parti’yi baştan ayağa kendi çıkar, emel ve niyetlerine göre planlamak ve tasarlamak için geceyi gündüze katmıştır. Ayan beyan ortadır ki, AK Parti’nin başına vitrin süsü bir genel başkan atanmış, Erdoğan velayet ve vesayeti bu partinin hücrelerine kadar nüfus ve sirayet etmiştir. Bundan böyle AK Parti’ye genel başkan olacak şahıs kukla Başbakan, istemini çaldırmış, karar alma kabiliyetini devretmiş, zihnini ve basiretini kiralamış bir şahsiyet olarak anılacaktır. Erdoğan, ayrı olarak Cumhurbaşkanı makamıyla bağdaşmayan, bu yüksek görevle uyuşmayan söz, tavır, tasavvur ve tutumu sürdürdüğü sürece meşruiyeti her zaman sorgulanacaktır. AK Parti’nin 1.Olağanüstü Kongresi’ndeki konuşmasında partimize sataşan, partimizi kötüleyen, milliyetçi-ülkücü hareketi suçlayan üslup ve tercihi filhakika de çok çirkin, çok yakışıksız ve çok hasmanedir. Bu zihniyetin, MHP’nin şehit cenazelerini istismar ettiğini ve terörün varlığına kendisini endekslediğini iddia etmesi, milli ve ilkeli muhalefet tarzımızı aşağılamaya kalkışması müfteriliğinin tezahürüdür. Milliyetçi Hareket Partisi’ni terörden geçinen, şehit cenazelerinden medet uman çarpık bir anlayışta göstermek kuyruklu yalan olmasının ötesinde ahlaksızlıktır.”

Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olması hasebiyle siyasi tartışma ve polemiklerin içinde yer alamayacağını savunan Bahçeli, “Eğer ters davranışını sürdürürse partimiz kendisine misliyle yanıt verecek, hiçbir kötü sözünü karşılıksız bırakmayacaktır. Bunun yanı sıra, PKK’yla kimin pazarlık yaptığı, İmralı canisine kimin teslim olduğu, Mehmetçiklerimizi, polislerimizi arka arkaya şehit eden kanlı elleri kimin tuttuğu esasen ortadadır. Erdoğan’ın PKK’yı diriltme ve ayağa kaldırma süreci Türk milletini yasa ve acıya boğmaktadır. Şu sıralar her gün gelen şehit haberleri Erdoğan’ın teröristleri cesaretlendirmesinin ve umut aşılamasının eseridir” dedi.

Çözüm süreciyle alakalı ise Bahçeli, şunları kaydetti:
“Recep Tayyip Erdoğan’ın sözde çözüm ve sulh süreci Türkiye’nin kanlı ve ağrılı bölünmesi için heyetmiş ve iktidarı rehin almış alçak bir tuzaktır. Bu itibarla kandan geçinenler, terörden rant devşirenler, ölümden, kayıptan, kopmadan, parçalanmadan, bölünmeden gelecek umanlar bellidir ve bu da Erdoğan’la birlikte AK Parti’dir. Polislerimiz ve askerlerimiz terörist saldırılar neticesinde bayrağa sarılı tabutlara girerken; Erdoğan’ın yüzü kızarmadan Ankara’da konuşması, güllük gülistanlık Türkiye resmi çizmesi en başta Türk milletini küçümseme ve alaya alma teşebbüsüdür. Türkiye; milli onurunu gömmüş, milli iffetini ayaklar altına almış bozguncu kadroların eline mahkum bırakılmayacaktır. Recep Tayyip Erdoğan ne yaparsa yapsın, Türkiye’yi iflasa sürükleyemeyecek, Türk milletini yok edemeyecektir. Bunun güvencesi elbette ve her daim Milliyetçi Hareket Partisi olacaktır. AK Parti’nin başına iliştirilmiş, itilmiş, ısmarlanmış olan Ahmet Davutoğlu ise yalnızca zaman kaybı, yalnızca Erdoğan tarafından restorasyona tabi tutulmuş birisidir ve Davutoğlu’nun kongre konuşması da sahibine yaranmaya çalışan, hiçbir ufku, tutarlılığı, ana fikri olmayan; telaşlı, korkak, ezberden dayalı, bildik tekrarların dile getirildiği hezeyanname olarak tarihe geçecektir. Erdoğan’ın veda, Davutoğlu’nun vefa olarak isimlendirdiği AK Parti Kongresi, Türk milleti için hayal kırıklığı, oyalama, demokrasinin sekteye uğratılması olarak hafızalara kazınacaktır. Bundan böyle AK Parti hızla eriyecek, hızla emilecek ve gün gelecek siyasetten silinip gidecektir. Allah’ın izniyle bu çok uzun sürmeyecek, milli karar ve milli diriliş; çözümcüleri, açılımcıları, hainleri, rüşvetçileri önüne katıp adaletin huzuruna kadar kovalayacaktır.” 

PELİN ÜZEK 

Bir önceki yazımız olan İnce: 'İlk hedefim önce CHP’ye demokrasi getirmek' başlıklı makalemizde chp, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.