Davutoğlu: ‘Her türlü zorluğa direnmek için bu yola çıktık’

Posted by

AK Parti 1. Olağandışı Büyük Kongresi’nde konuşan AK Parti Genel Başkanı ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, genel kurulda rey birliğiyle genel başkan seçilmesinin hemen peşinden partililere bir teşekkür konuşması yaptı. Bin 382 delegenin oylarıyla AK Parti Genel Başkanı olan Davutoğlu, konuşmasında, “Teşekkür ve minnetlerimi dile getirmek istiyorum. Zatıma gösterilmiş olan teveccüh beni ağır bir sorumluluğu bundan sonra işlenmekle karşı karşıya bıraktı. Allah bu sorumluluğun gereğini yapabilme kudretini bize nasip eylesin, mahcup eylemesin” dedi.

“TÜRK DEMOKRASİ TARİHİNDE İKİ İLK YAŞANACAK”

12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a özel olarak teşekkür eden Davutoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımıza hem partimiz hem ülkemiz hem demokrasi geleneğimiz açısından kongre vesilesiyle bir sefer daha teşekkürlerimi dile getirmek istiyorum. Bendenize göstermiş olduğunuz teveccüh, o büyük sorumluluğu bundan sonra hakkıyla yerine getirme ile alakalı ayrı olarak bana güç vermektedir. Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkürümüz aslında AK Parti 1. Olağandışı Kongresi’nde yaşanan atmosferle ve Türk demokrasi tarihiyle ilgilidir. Bugün ve yarın Türk demokrasi tarihinde iki ilki yaşamış olacağız. İlk sefer Türk demokrasi tarihinde bir iktidar partisinde böylesine bir devir teslimle, hiçbir ihtilaf olmadan, hiçbir fark görüş veyahut rastgele bir şekilde fark izlenim sahibi olmadan, tam bir birlik ve beraberlik halinde, böyle bir devir teslim gerçekleşmiş oldu. Daha evvelki iktidar partisi değişimlerinde yaşanan güç mücadelesi, kıyasıya sürdürülen siyasi rekabetler aslında bugün AK Parti’nin ahlak ve erdem merkezli siyasetini de ortaya koymuştur. Bunda da Sayın Cumhurbaşkanımızın istişare sürecini hayata geçirmesinde ve ortak aklı haya geçirerek bu değişimi sağlamasında büyük bir rolü vardır. Ayrı olarak yarın yine Türk demokrasi tarihinde ilk sefer aynı hareketten gelen iki cumhurbaşkanı arasında devir teslim yapılacak. Yarın sağlığında gerçekleşen iki cumhurbaşkanı arasındaki devir teslimi Atatürk ile rahmetli İnönü arasında aynı partiden gelmekle birlikte gerçekleşmemişti. İlk sefer Türk demokrasi tarihinde Meclis tarafından seçilen ve AK Parti grubunun desteğiyle cumhurbaşkanı seçilen Sayın Abdullah Gül yarın halkımız tarafından seçilen Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a görevi devredecektir. AK Parti hareketinin farkını ortaya koymaktadır. Bütün bunların gerçekleşmesinde Sayın Cumhurbaşkanımızın AK Parti öncüsü olarak ve AK Parti oluşumundan ve geleneğini oturmasından birinci derece rol sahibi olarak taşıdığı tarihi bir katkı var. Biz AK Parti kadroları olarak demokrasi tarihimizin siyasi geleneği itibariyle Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkürü bir sefer daha borç biliyorum. İkinci teşekkürüm divana. Sahiden mükemmel bir organizasyonla ve suhuletle kongremizin gerçekleşmesini sağladılar. Diğer teşekkürümüz delegelerimize, nadir görülen bir yoğunlukla ve heyecanla kongreyi gerçekleştirdiler. Yurtdışından katılan misafirlerimize de teşekkür ediyorum. Aslında bu kongre bu denli heyecanla yaşanmışsa 30 Mart seçimlerinde bize büyük yardımcı olmuş olan ve bu desteğini Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, 10 Ağustos’ta çok daha kuvvetli bir şekilde göstermiş olan aziz milletimize ve halkımıza. Onların desteği arkamızda oldukça, Edirne’den Ardahan’a Sinop’tan Mersin’e halkımızın desteği sürdükçe daha kat edilecek çok yol var. Lakin bu gücü de kendimizde görüyoruz” şeklinde konuştu.

“EN BÜYÜK DESTEKÇİMİZ SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN VARLIĞIDIR”

“Sayın Cumhurbaşkanımız konuşmasında bize bir ileti tevdi etti” diye konuşan Davutoğlu, “Bundan sonraki 3 seçimi hedef gösterdi. 2015, 2019 ve 2023. İlk hedef 2015. Allahın izniyle 2015 seçimlerinde çok kuvvetli bir destekle Anayasa’yı değiştirecek bir çoğunlukla Meclis’e gelmemiz olası okur. Ben bunu başaracağımıza inanıyorum. Zira aramızdaki birlik, beraberlik ve tesanet bunu gerçekleştireceğimizin işaretidir. 2015 seneninde bu emaneti devralmamız halinde 2019 seneye kadar altın değerli 4 yılımız olacak. Bir seçim maratonuna girmeyeceğimiz, bu manada birilerinin türbülans oluşturma niyetlerinin katiyen gerçekleşmeyeceği bir istikrar dönemine gireceğiz. Anayasa başta olmak üzere bütün temel sorunlarımız, özgürlükler, siyasi reformlar, ekonomik reformlar ve hukuk düzeninde yapılacak reformlar 2015-2019 yılları arasında yeni Türkiye’yi ehemmiyetli konuma getirecektir. En büyük destekçimiz, kongrede önümüzü açmış olan Sayın Cumhurbaşkanımızın Çankaya’daki varlığıdır. 82 Anayasası bir varsayımla yapılmıştır” dedi.

1982 Anayasası’nın bir varsayımla yapıldığına dikkat çeken Davutoğlu, şunları kaydetti: “O da şudur; ‘Bu millet doğruyu seçenek edemez, yanlış başbakanlar getirilebilir dolayısıyla cumhurbaşkanını öyle bir mekanizma ile seçelim ki bir fren rolü oynasın.’ Türkiye’de silah gösterilerek adaylıktan çekilmiş bir Ali Fuat Başgil rahmetli var. Meclis basılarak cumhurbaşkanlığına getirilmek istenenler var. Anayasa referandumuyla kendi cumhurbaşkanlığını onaylatan cunta liderler var. Şimdi artık bu dönem bitti. Ne cumhurbaşkanlığı makamı devlet yerine milletin işbaşına getirdiği hükümeti denetleme mekanıdır ne de başbakanlık cumhurbaşkanlığı ile bir şekilde fark telakkilere sahip olma mekanıdır. Milletimizden destek almış, seçilmiş cumhurbaşkanı ve seçilmiş başbakan ile gerçek manada bir sıçrama dönemi yaşayacağız.”

12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bundan sonra terleyen Cumhurbaşkanı, terleyen Başbakan olacak” dediğini belirten Davutoğlu, “Gördüğünüz gibi birlikte terledik. Alın terinin karışmadığı hiçbir netice helal değildir. Alının terinin karışmadığı emek nasıl helal olmazsa millet yerine dökülen terin karışmadığı siyasi mücadele de helal olmaz. Biz millet yerine ter dökmeye, enerji harcamaya, her türlü zorluğa direnmek için bu yola çıktık. Allah bu yolda ayaklarımızı sabit eylesin” diyerek sözlerini tamamladı.

Davutoğlu, Başbakan Erdoğan ve salondaki davetliler tarafından ayakta alkışlandı.

ENİSE YAPAR – SİNAN USLU – TÜRKER BEKTAŞ 

Bir önceki yazımız olan İşler: 'Bu şarkı burada bitmiyor, yola devam edeceğiz' başlıklı makalemizde ak parti, emrullah işler ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.